Thursday, October 31, 2013

Mēs piedalāmies konkursā!



No Latviešu valodas aģentūras darbinieces Aijas Otomeres mēs uzzinājām, ka Pasaules brīvo latviešu  apvienība (PBLA) izsludina konkursu „Mana latviešu skoliņa”. Līdz 31.oktobrim Youtubā bija jāizvieto savs videovariants jebkurai latviešu valodas skoliņai, kura darbojas ārpus Latvijas.
 Mēs no fotogrāfijām, kuru mums ir nu bezgala daudz, sataisījām, manuprāt, brīnišķīgu 3 minūšu videofilmiņu.
Ļoti lūdzu – paskatieties  mūsu filmiņu un ļoti lūdzu – nospiediet „like”, jo konkursa rīkotāji vērtēs visus dalībniekus pēc noskatīto reižu skaita un nospiesto laiku skaita.
Palīdzēsim paši sev. Uzvarētajiem ir paredzētas balvas. Cīnīsimies visi kopā!!!



Regīna Jakobidze

01.11.2013

Wednesday, October 2, 2013

Gruzijas galvaspilsētā atzīmē mūsu tautieša Jūlija Straumes radītā Muzeja 100 gadu jubileju






     Gruzijā strādājošais latviešu izcelsmes mākslinieks Jūlijs Straume bija liels gruzīnu un citu Kaukāza tautu lietišķās mākslas priekšmetu cienītājs. Kad 1908.gadā viņš kļuva par Kaukāza mājsaimniecības komitejas māksliniecisko vadītāju, sākās ļoti rūpīgs un mērķtiecīgs meklēšanas un uzkrāšanas darbs. No visiem Gruzijas novadiem tika savākti tautas meistaru radīti priekšmeti, kuri no praktiskiem darba rīkiem, virtuves traukiem, apģērbu dekoratīviem priekšmetiem un juvelieru izstrādājumiem pārvērtās par paraugiem, kuri tika piedāvāti amatnieku un meistaru darbnīcām ar mērķi pārvērst tos par precēm, stimulējot tirdzniecību un maiņu, veicināt prasmju un meistarības līmeņa augšanu un to izplatīšanos.
      Pats Jūlijs Straume nebija vienaldzīgs pret kaukāziešu paklājiem un tepiķiem, kuri  kalnu cilvēku ikdienā nebija luksusa priekšmeti, bet izpildīja ļoti praktiskas sadzīves funkcijas, kalpojot gan par galdu, gan par grīdu, gan par gultu visai ģimenei.. Šajos paklājos ir fantastiska dažādība un pat filozofija, zīmējumi, ornaments, tematiskas bildes, krāsas – visam tam ir ļoti konkrēta funkcija, specifika, un pēc zīmējuma var atpazīt atsevišķus rajonus un apgabalus.Šodien mēs varam sajūsmināties par pacietību un prasmi, ar kuru strādājis mūsu tautietis, nokopējot gandrīz 500 dažādus tepiķu metus. Gruzijas tautas  un dekoratīvās mākslas muzejā tie ir saglabāti un ieiet Muzeja „zelta fondā”.
     2013.gada 29.septembrī Gruzijas tautas un lietišķās mākslas muzejs svin savus 100 gadus. Kopā ar Muzeja jubileju tā ir arī Jūlija Straumes jubileja, jo pirmo Kaukāza mājsaimiecības komitejas dekoratīvās mākslas ekspozicīju izplānoja un izveidoja Jūlijs Straume, un tā tika atklāta 1913.gada 29.septembrī Komitejas telpās.
     Tautas un dekoratīvās mākslas muzejs atrodas jaunās telpās un ir izvietots vecpilsētā – Dadiani ielā Nr.28. 2013.gada 29.septembrī tiks atklāta jubilejas ekspozīcija un tās galvenā tēma – Jūlija Straumes ieguldījums šī Muzeja tapšanā un vēsturē.
     Gruzijas latviešu biedrība „Ave Sol!” daudzus gadus ir pētījusi Jūlija Straumes mantojumu un ir sadarbojusies ar Muzeju. Ir publicēti daudzi raksti gan par Muzeja darbu, gan par Jūliju Straumi. Arī šai brīnišķīgajai jubilejai ir veltīti raksti latviešu, krievu un gruzīnu valodā.
     Bija plānots iekļaut Muzeja apmeklēšanu Latvijas kultūras ministres vizītes protokolā, bet sakarā ar  mūsu ministres demisiju mēs gaidīsim Gruzijas kultūras ministrijas darbiniekus. Un galvenais viesis būs Latvijas vēstniece Elita Gaveles kundze, kura atbalsta visas Latviešu biedrības aktivitātes, kas saistītas ar latviešu atstātā mantojuma izpēti un saglabāšanu.
     Pēc likteņa sakritības arī Latvijā 9.oktobrī pieminēs Jūlija Straumes vārdu: Lekciju ciklā  „Klasiskās vērtības”, kas notiek Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, Imants Ļaviņš lasīs lekciju „Austrumu motīvi Jūlija Straumes daiļradē”.

Regīna Jakobidze
Gruzija, Tbilisi
2013.gada 27.septembrī